W ostatni weekend października zorganizowaliśmy w naszej parafii warsztaty muzyki liturgicznej. Zaprosiliśmy o. Tarsycjusza Bukowskiego OFM z Kalwarii Zebrzydowskiej, by towarzyszył nam w tych dniach i podzielił się z nami swoim muzycznym doświadczeniem.

Warsztaty odbyły się w dniach 26-27 października, o czym informowaliśmy tutaj.

Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszej parafii. Oczywiście, już kilkakrotnie zapraszaliśmy różnych dyrygentów i muzyków, aby zdobywać nowe muzyczne doświadczenia. Jednak tym razem, warsztaty miały charakter otwarty, tzn. że mógł wziąć w nim udział absolutnie każdy. Nie tylko członkowie chóru, ale i zwyczajni parafianie czy wręcz osoby spoza naszej parafii.

Jak bardzo byliśmy zaskoczeni i szczęśliwi, kiedy okazało się, że na warsztatach zjawili się chórzyści z sąsiednich parafii na Mokotowie i Stegnach! Była to znakomita okazja, by wymienić się doświadczeniami i poznać nowych pasjonatów muzycznych.

Warsztaty miały formułę dwudniową. Pierwszego dnia, przez ponad 6 godzin uczyliśmy się repertuaru. W przerwach od śpiewania mogliśmy się nieco zintegrować i porozmawiać.  Co więcej, ojciec Tarsycjusz przygotował dla nas konferencję poświęconą muzyce kościelnej, w szczególności zaś chorałowi gregoriańskiemu. Była to doskonała okazja, by przybliżyć nam, chórzystom ten właśnie rodzaj muzyki.

Drugi dzień był przeznaczony już tylko na wspólne rozśpiewanie i udział w uroczystej mszy świętej z udziałem wszystkich warsztatowiczów. Podczas mszy mogliśmy zaprezentować  to, czego udało nam się nauczyć poprzedniego dnia. A wykonaliśmy m.in. hymn ” Te Deum” w opracowaniu Krzysztofa Kuryłka.

O tym, jak brzmieliśmy, możecie przekonać się słuchając naszych nagrań  na kanale YT.

To piękne przeżycie duchowe i muzyczne wzbudziło spore zainteresowanie parafian. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów uznania i gratulacji. Piękny był nasz śpiew.  Z pewnością te warsztaty dodały nam skrzydeł, siły i wiary we własne (i nie tylko muzyczne) możliwości.

Kto wie, może w przyszłym roku ponownie się spotkamy?