Już po raz trzeci mieliśmy przyjemność pracować z panią Iliną Sawicką. Tym razem zaprosiliśmy ją na jednodniowe warsztaty chóralne, zorganizowane w naszej parafii.  Celem było przygotowanie się do koncertu “Nieśmy Panu chwałę” w dniu wspomnienia św. Cecylii.

Ilina Sawicka ukończyła studia dyrygenckie oraz klasę harfy, obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jako dyrygent współpracuje z Chórem Amici Canentes, Chórem Warszawskim, Chórem Wydziału V UMFC i Chórem Młodzieżowym The British School. W ubiegłym sezonie spotkała się z nami dwukrotnie: w czasie przygotowań repertuaru kolędowego oraz przed okresem wielkopostnym. Warsztaty chóralne z panią Iliną za każdym razem są okazją do rozwoju wokalnego.

Kilka wspólnie spędzonych godzin upłynęło na intensywnej pracy nad bieżącym repertuarem koncertowym. Opanowany materiał dźwiękowy to nie wszystko. Liczy się także sposób, w jaki przekazujemy muzyczną treść, aby sprawić jak najwięcej radości naszym słuchaczom.

Pani Ilina dała nam cenne wskazówki jak eliminować najpoważniejsze problemy, które utrudniają swobodny śpiew. Korygowaliśmy emisję głosu oraz muzyczną artykulację. Pracowaliśmy również nad wyrazem artystycznym. To szczególnie istotne przy zróżnicowanym tematycznie programie. Inny charakter mają utwory sakralne, inny – pieśni patriotyczne. Czasem nie było łatwo, ale cierpliwie ćwiczyliśmy, mając na uwadze każdy szczegół.

Energia i pogoda ducha pani Iliny pomogły stworzyć przyjazną atmosferę i przełamać początkową tremę. Pozytywne myślenie oraz wiara we własne możliwości to podstawa we wspólnym śpiewie. Podczas rozśpiewania pracowaliśmy nad zaangażowaniem w śpiew wszystkich części ciała. Niektóre zadania były naprawdę bardzo śmieszne. Aby osiągnąć pożądany efekt, gimnastykowaliśmy się, robiliśmy głupie miny i grymasy. Ale opłaciło się – nasze soprany śpiewały swobodnie jak nigdy dotąd!

Na warsztatach pojawiła się nowa chórzystka – Marysia, która miała okazję pierwszy raz uczestniczyć w tego typu zajęciach. Widać było, że zadowolona szybko odnalazła się w roli sopranu 😊

W trakcie jednej z przerw udało nam się obejrzeć prototypy strojów chóralnych dla pań. Mimo że wymagały jeszcze  wykończenia, zaprezentowały się znakomicie. Więcej na temat naszych nowych strojów chóralnych można przeczytać tutaj.

Warsztaty chóralne szybko minęły, lecz wierzymy, że nie było to nasze ostanie spotkanie. Bardzo dziękujemy i do zobaczenia przy kolejnej okazji!

Fotorelacja z wydarzenia:

Warsztaty chóralne z Iliną Sawicką