Na patrona naszego chóru wybraliśmy św. Bonifacego z Tarsu. Wybór ten był dla nas oczywisty ze względu na jego obecność w naszej czerniakowskiej parafii. Jesteśmy dumni, że możemy mieć tak blisko tak niezwykłego świętego. Czy znasz już jego historię?

Św. Bonifacy żył na przełomie III i IV wieku. Pracując w domu rzymskiego senatora poznał jego małżonkę, piękną Aglais. Nawiązał się między nimi romans. Prowadzili wspólnie grzeszne życie, nie odmawiając sobie cielesnych rozkoszy i winnych trunków. Pomimo ulegania pokusom, Bonifacy zachowywał jednak otwarte, miłosierne serce dla ubogich i potrzebujących pomocy.

W czasie gdy przyszły święty poświęcał się ziemskiemu życiu, Kościół zaczął cierpieć podczas jednej z najcięższych fal prześladowania. Wieści o ucisku chrześcijan dotarłszy na dwór, spotkały się z wrażliwym sumieniem Aglais. Pojęła ona, że doczesne przyjemności nie są w stanie pomóc w szczęśliwym życiu po śmierci, a wręcz przeciwnie, mogą stać się przyczynkiem wiecznego potępienia. Zrozumiała, że to właśnie prześladowani będą się radować w Niebie.

Aglais poleciła Bonifacemu wyprawę na Wschód, miał on postarać się o relikwie męczenników. Gdy jednak przybył do Tarsu, jak głosi biografia, wykrzyknął „Wielki jest Bóg chrześcijan, wielki Bóg Męczenników! Proście za mną, wy słudzy Chrystusa, aby i mnie pozwolił wziąć udział w walce przeciwko szatanowi”. Jego modlitwa została wysłuchana. Dostąpił łaski oddania życia za wiarę w Jezusa Chrystusa.

Relikwie św. Bonifacego do naszego warszawskiego kościoła zostały sprowadzone w 1693 roku. Był to prezent papieża Innocentego XI dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Swego czasu przez to miejscu kultu przewijały się całe rzesze wiernych. Kres tej pięknej tradycji położyła dopiero kasata klasztoru po powstaniu styczniowym.

Dlatego dziś zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie, czy to w grupie pielgrzymów, czy indywidualnie, do odwiedzenia naszego Świętego. Modlitwa przy relikwiach jest możliwa po niedzielnej Mszy świętej o 7:00, a od maja do października także w tygodniu po Mszy świętej o 6:30. Wspomnienie św. Bonifacego obchodzimy 14 maja. Tego dnia zapraszamy na odpust w naszej parafii.

 

Kościół pw. św. Bonifacego z Tarsu w Warszawie w jesiennych barwach:

Złoty polski Bonifacy